Mitmeid paneb aga paremusäärmusluse tõus üllatama, sest Hispaania on olnud aastakümneid ainus Euroopa riik, kus ei ole sellist vaadet poliitiliselt eksisteerinud. Pühendunud antifašistid on äärmusluse esilekerkimist siiski pikka aega kartnud. Nende arvates ei ole paremusäärmuslus uuesti sündinud, vaid pole tegelikkuses kunagi ära kadunudki.
Kes oli Franco?
Franco valitses paremäärmusliku diktaatorina Hispaaniat aastatel 1939–1945. Tema valitsemisajal edendati rahvuslikku identiteeti ja suruti alla Hispaania kultuuriline mitmekesisus. Näiteks propageeriti tugevalt härjavõitlust ja flamenkot, samas kui Kataloonia rahvustants sardana oli keelatud. Keeltest oli lubatud vaid kastiilia hispaania keele kasutamine. Muud keeled nagu katalaani, galeegi ja baski olid seadusevastased.
Pärast surma maeti Franco Valle de los Caídosele, mille ehitasid poliitvangid sunnitööna. Kompleks koosneb katolikust basiilikast, kloostrist ja 150 meetri kõrgusest ristist, asudes Madridist umbes 50 kilomeetri kaugusel. Monument püstitati, meenutamaks natsionalistide võitu kodusõjas. Samas oli El Caudillo ainuke sinna maetu, kes ei hukkunud kodusõjas. 24. augustil 2018. aastal võeti aga vastu seadus, mille kohaselt võivad Valle de los Caídosesse olla maetud vaid kodusõjas hukkunud. See tähendas, et El Caudillo säilmed tuli ümber matta.
Hispaania ühe populaarseima väljaande El Mundo koostatud küsitluse kohaselt kiitis 43% hispaanlastest ekshumeerimise heaks, kuid 32,5% olid sellele vastu. Franco palsameeritud surnukeha kaevati välja 24. oktoobril 2019 ning sängitati teist korda mulda El Pardos asuvale Mingorrubio kalmistule, kus on tema naine Carmen Polo ning mitmed tähtsad ametnikud, nagu peaministrid Luis Carrero Blanco ja Carlos Arias Navarro.