Nii nagu muutub maailm, muutub olukord sotsiaalmeedia platvormidel. Võiks arvata, et Instagramis tegutsevad vaid suunamudijad, ent üha tihemini võib seal kohata ka psühholooge ja psühhiaatreid. Just nemad on võtnud nõuks tõsta ühiskonnas teadlikkust vaimse tervise teemadel ning julgustada inimesi vajadusel abi küsima.
Ove Liis Mahhov liitus Instagramiga 2022. aasta septembrikuus. Konto @oveliis tutvustuses seisab, et tegemist on psühhiaatria residendiga, kes annab nippe inimeste tunnete ja emotsioonidega toimetulekuks. Siiski pole Mahhov ainus, kes sarnasel eesmärgil internetti konto on loonud. Tema kõrval tegutseb ka Rebecca Põldma, kelle kasutaja kannab Instagramis nime @remap_psychologist. Sarnaselt Mahhoviga jääb psühholoogina töötava Põldma esimene postitus eelmisesse aastasse, täpsemalt detsembrisse.
Ootamatult suur huvi Instagramis
Nii Mahhovil kui ka Põldmal on tänaseks Instagramis hulk inimesi. Kasutajat @oveliis jälgib pea 2000 kasutajat ning @remap_psychologist puhul on huvilisi üle 4000. Mahhovile ja Põldmale on võimalik pea iga päev Instagrami story'de kaudu esitada vaimse tervise teemal küsimusi.
„Ma ei arvanud, et inimesi väga huvitab, aga hoopis vastupidi,” ütles Mahhov. „Vaimsest tervisest kirjutatakse võrdlemisi sageli, aga alati on artiklite lõpus meeldetuletus, et edasi küsi oma arstilt või psühhiaatrilt. Vahepeal on tunne, et kui juba ühes kohas on vaimsest tervisest juttu olnud, siis ma võiks nendel teemadel edasi rääkida.”
Põldma sõnas, et konto loomise idee oli tal juba mõnda aega, kuid Instagrami jõudmise juures mängis suuresti rolli see, et inimestele tulid suure üllatusena lihtsakoelised elustiilimuudatused ja eneseabivõtted, mida levinumate murede korral rakendada. „Minu jaoks ei olnud probleem neid teadmisi tasuta jagada, et inimesed abi saaksid. Konto on kuldne kesktee aitamisest ja teenuse võimaldamisest,” rääkis ta.