Romantilistele suhetele lähenetakse eelkõige soopõhiselt, alustades sellest, kas meile meeldivad mehed, naised, mõlemad või mitte kumbki. Lähisuhteid kujundavad erinevad soopõhised eelarvamused ja ootused. Seda ka kväärkogukonnas, kus levib uskumus, et üks osapool peab olema maskuliinsem ja teine feminiinsem.
Kuigi tänapäeval on soostereotüübid vaikselt lahtumas, kasutavad mõned vanemad siiani sovetlikku ütlust „kui poiss sind patsist sikutab, siis sa meeldid talle”. Lühidalt – romantikas oleneb kohutavalt palju sellest, kas olla mees või naine. Aga mida teha siis, kui sooidentiteet ei lange kumbagi lahtrisse? Või kui ei kuuluta sinna lahtrisse sünnipäraselt?
Selgitame alustuseks, mida tähendavad erinevad terminid, mis loost läbi käivad. Transsoolised inimesed on need, kelle sooline identiteet ei klapi nende bioloogilise ja/või juriidilise sooga. Paiksoolised ehk cis-soolised on seega inimesed, kelle bioloogiline ja juriidiline sugu on vastavuses nende sooidentiteediga. Nii nagu cis-soolised, võivad ka transinimesed olla heteroseksuaalsed, homoseksuaalsed, biseksuaalsed jne. Mittebinaarsed inimesed ei identifitseeri end jäigalt mehe või naisena. Nende sooidentiteet võib olla voolav, vastavuses mitme sooga või mitte ühegi sooga.
Transsooliste ja mittebinaarsete inimeste romantilisi suhteid ja seksuaalelu kajastatakse meedias tihtilugu traagiliselt, koomiliselt või fetišeerides. Forbes kirjutas, et 2021. aastal mõrvati 375 transsoolist inimest, 58% neist olid sekstöötajad.
2020. aastal American Public Health Associationi avaldatud uuring leidis, et transsoolised inimesed kogevad poolteist korda rohkem lähisuhtevägivalda kui paiksoolised inimesed. Filmides kasutatakse siiani aegunud puänti „kohtusin naisega, aga kui voodisse jõudsime, siis tuli välja, et ta on mees”. Pornoplatvormidel on olemas kategooriad „she-male” (isik, kellel on mehe suguelundid ja naise sekundaarsed sootunnused) ja „ladyboy” (termin Taimaalt, mis hõlmab mitmeid sooidentiteete). „She-male” kvalifitseerub vaenukõnena, sest see alandab transinimest ja eitab tema sooidentiteeti. „Ladyboy” on aktsepteeritud ainult Tai transkogukonnas ning on mujal maailmas solvav.