Viienda märtsi õhtul oli ühiskonna terav kullipilk suunatud kahe vastanduva erakonna, Reformierakonna ja EKRE peale, ning kuigi rahvas ja ajakirjandus kõneles, kuidas valimisheitlus toimub seekord suuresti nende kahe partei vahel ning madina vili määrab järgneval neljal aastal kodumaa kurssi, unustati silmad ja kõrvad suunata kirdesse – sinna, kus asub suurel hulgal vastanduvaid kodanikke tulevasele tõenäolisele valitsuskoalitsioonile.
Ilmselt tuli paljudele üllatusena tõsiasi, et kui valimisvõidu pälvis Ida-Virumaal küll Keskerakond, siis tõelise triumfi teenisid hoopis üksikkandidaat ja erakond, mida on tituleeritud Kremli hääletoruks. Nii Mihhail Stalnuhhin kui ka Eestimaa Ühendatud Vasakpartei (EÜVP) on ennegi olnud protestimeelsed Vabariigi otsuste suhtes võõranduda ja kaugeneda meie idanaabrist näiteks nõukogudeaegseid mälestisi eemaldades. Aga miks me alles nüüd imestame? Ehk oleme olnud liialt sinisilmsed ja püüdnud probleemide otsa koperdades silmi kinni pigistada, lootes, et küll tuleb päev, mil olukord iseenesest paraneb?
Kremli-meelne infoväli ja poliitikast võõrandumine
Pärast valimistulemuste avalikustamist tõdesid ilmselt nii rahvaesindajad kui ka kodanikud, et meie idamaakond tuleks tõepoolest luubi alla asetada ja uurida, milliste protsesside ja tagajärgede tulemusel hääled just nendele protestikandidaatidele anti. EÜVP sai valimistel üle kahe protsendi valijate häältest, mis tähendab, et hakkab aastas saama riigilt toetust 30 000 eurot. Kuigi riigipoolne rahastus erakondadele on oluline (on tõestatud, et see vähendab oluliselt korruptsiooni), siis kas ei tundu moraalselt vale rahastada erakonda, mis väljendab selgelt venemeelseid jutupunkte? Ja mis veelgi olulisem: kas EÜVP, kelle toetus paljudele üllatusena üle 14 tuhande küündis, tõi valimislubaduste ja -programmiga välja ideid, kuidas kodanike heaolu ja üldist elukorraldust nii Eestis kui ka Ida-Virumaal paremaks teha? Tuleb tõdeda, et mitte.
Protestikanditaatidel oli selge eesmärk vastanduda praegusele poliitikale, pakkudes alternatiive just programmiliste seisukohtadega, näiteks lubas Vasakpartei väljuda energiabörsilt, jääda kõikide ja kõige, k.a Venemaa ja Ukraina vahelise sõja suhtes neutraalseks riigiks, ning vähendada märgatavalt meie kaitsekulutusi. Nende lubaduste elluviimine ohustaks oluliselt meie vabadust, julgeolekut ja demokraatiat, kuid sellegipoolest toetas mõttepunkte üpris suur hulk valijaskonda. Mitte küll kriitiline osa, kuid nad on olemas ning nendega tuleb tegeleda.