Juba järgmise nädala alguses algavad taas riigikogu valimised. Tänavad on täis naeratavaid pastakaid jagavaid poliitikuid ning kogu inforuum on mattunud erakondade valimislubaduste alla. Kõlab ju lihtsalt, et annan hääle oma lemmikpoliitikule. Aga kas ta ka päriselt riigikokku saab? Mis süsteem Eesti valimistel üldse on?
Eestis saab riigikogu valimistel osaleda vähemalt 18-aastane Eesti kodakondsusega isik. Kuigi kohalikel valimistel saab oma hääle anda juba 16-aastane, siis riigikogu valimistel on see piir jäänud püsima täisealiste seas.
Riigi valimisteenistuse juhi Arne Koitmäe sõnul on see põhjus esiteks ajalooline – nii lihtsalt on varem olnud. Tema arvates on see seotud ka tehingute tegemise õigusega, mis on Eestis täisealistel, aga eelkõige on see lihtsalt piir, mis on vaja kuhugi tõmmata.
Miks toimuvad valimised aga iga nelja aasta tagant? Koitmäe sõnul on perioodilisuse mõte selles, et valija saaks regulaarselt hinnata riigikogu tehtud tööd. „Et demokraatia toimiks, peab vahe olema mõistlik, et ei oleks liiga pikk ega liiga lühike,” ütles ta. „Põhiseaduse assamblee leppis nii kokku ja nii see ka põhiseadusesse jõudis.”
Valimised kattuvad suusavaheajaga
Probleem seisneb tänavu aga valimisperioodis. Valimised algavad 27. veebruaril, mil algab suusavaheaeg. Eestis on tavapärane sõita siis perega mägedesse suusatama. Kes siis puhkusele arvutiga läheb? Teadupärast ei saa ju e-hääletada ilma ID-kaardita. Smart-ID selleks ei sobi. Mobiil-IDd saab kasutada vaid siis, kui on olemas ka arvuti.
Koitmäe sõnul sätestab põhiseadus riigikogu valimispäeva, milleks on märtsikuu esimene pühapäev, ning ajaperioodi paneb paika valimisseadus, mille võtab vastu riigikogu. „Valimispäev (pühapäev) ongi see hetk, kui tehakse kindlaks hääletamistulemused. Kell kaheksa õhtul hääletamine lõpeb ja hakatakse hääli lugema,” lisas ta.