Mäletate seda BuzzFeedi videot, kus USA endine president Barack Obama oma mantlipärija Donald Trumpi otsustavalt total dipshit’iks tituleeris? Deepfake’imine ei piirdu ilmsete naljavideotega ning on võtnud nägusid ja kehasid röövides palju süngema kuju.
Deepfake ehk süvavõltsitud pildid ja videod võivad süütu paroodiana jääda nalja tasandile. WatchMojo on pannud kokku 20 „Best Deepfake” videot, kust võib muuhulgas leida näitlejat Nicholas Cage’i kehastamas sarja „Friends” kõiki peategelasi. Kohe on näha, et klipile on kokku monteeritud erinevad inimesed ning video eesmärk on vaatajatelt paar naeruturtsatust välja meelitada. Muidugi, Nicholas Cage võib solvuda, et tema näolappi niiviisi ära kasutati, ent tõsisemat kurja see tema mainele ei tee.
Paraku ei kehti sõnad „ohutus” ja „süütu nali” kaugeltki kõigi süvavõltsitud visuaalide puhul. Deepfake materjali kasutatakse valeinformatsiooni- ja uudiste levitamiseks. Ka käimasolevas Venemaa sõjas Ukraina vastu on mõlema riigi juhist ilmunud videod, kus riigipea rahu ja sõja lõppemist kuulutab. Nende videote puhul märgati võltsingut kiiresti, kuid osavamalt monteeritud klippe on keerulisem tuvastada.
Tõsiseltvõetavad süvavõltsingud ei ole just cut-copy-paste-stiilis töö, vaid aeganõudvad ja vajavad kodeerimisoskuseid. Siiski nende valmistamises ei ole midagi võimatut. Süvavõltsimisel on mitu tumedat külge ja kasutusvõimalust. Üks neist on võime võtta inimeselt kontroll oma näo ja maine üle, et pakkuda kellelegi teisele seksuaalset rahuldust.
Trükin Google’i otsinguribasse „deepfake porn”. Ootan uudiseid ahistamiste, karistuste ja tehisintellekti kurjasti kasutamise kohta, kuid leian hoopis leheküljed, mis hõikavad „Best celebrity deepfake porn videos” ja „Fake celebrity nudes”. Nii lihtne ongi klõpsata ja vaadata, kuidas röövitakse inimeste identiteeti, keha ja nägu.