Tegime intervjuu ühe Eesti-Ukraina pereisaga, kes elas Ukrainas enne sõda ja elab seal praegugi. Kui sõda 24. veebruaril algas, oli nende pere Ukrainas. Intervjuus räägime, milline oli siis meeleolu ja olustik ning kuidas on inimesed sõjaajaga kohanenud. Nad elavad Lääne-Ukrainas Hmelnõtskõi oblasti väikelinnas, kus on ilusad pargid ja jõed.
Kui vaatate ajas tagasi, siis milline oli meeleolu kaks päeva enne sõja algust?
Kaks päeva enne sõda oli meeleolu küllalt märgiline. Mulle helistas veebruari alguses tuttav Eestist ja küsis, kas on midagi näha. Ütlesin talle, et raketiheitjatega Ukraina ründehelikopterid Mi24 ja Mi8-d lendavad iga päev üle majade, polügonile või miskit. Oli selge, et valmistuti millekski. See oli kindel märk, et midagi hakkab toimuma. Info tuli mulle Eesti, Soome ja Ukraina uudistest.
Veel pandi teede äärde püsti kindlustatud liivakottidest ja betoonplokkidest kontrollpunktid. Relvastatud valve peab auto kinni, vaadatakse dokumendid ja inimesed üle. Linnades olid need igal pool, väiksemad ja suuremad. Sind võidi peatada ja võidi mitte peatada, võidi ka lihtsalt prožektor näkku lükata ja autosse sisse vaadata. Loomulikult olid need kõik relvastatud punktid, ei seistud niisama kumminuiadega. Kontrolliti dokumente, vaadati pagasit. Tehti selgeks, mida sa vead, kes autos on ja kuhu lähed jne.
Ukraina uudistes näidati, mis koguses tehnikat koondas Venemaa Ukraina piirile, enda territooriumile ja ka Valgevene territooriumile. Justkui toimuks õppus. Soome uudised näitasid juba, kuidas tehnika oli kokku kogutud kohtadest rivvi, positsioonidele pandud.
Putin tunnustas teles isehakanud vabariike ja need vabariigid küsisid Putinilt abi, justkui Ukraina ähvardaks neid. See oli lihtsalt formaalne ettekääne, läbimängitud stsenaarium. Venemaa on rünnakuid teiste riikide vastu selle stsenaariumi järgi teinud juba ammuilma, samamoodi rünnati Soomet. Leiti põhjus sõja alustamiseks, loodi nukuvalitsus ja peale seda alustati kohe sõjaga.