Ungari on maailmavaatelistes küsimustes juba aastaid Euroopaga näägelnud. Viimasel ajal paistab vennasrahva valitsus aga silma eriti kummastavate manöövritega, mis käimasoleva sõja valguses peaks justkui mõeldamatud olema. 4jaleht küsis Eesti ungarlastelt, miks ungari rahvas sellega lepib.
Ungari peaminister Viktor Orbán ja tema valitsuse liikmed ning toetajad ajavad alliansi koosseisus juba aastaid rangelt omanäolist välispoliitilist joont. Pikka aega võinuks seda pidada tavapäraseks migrandikriisi järgseks populistlikuks vastandumiseks, mida esines ka Poolas ja mujal.
Viimased kuud on õhu aga oluliselt selgemaks löönud. Fideszi partei juhitud valitsuse sõnumid selle kohta, et koostööd Moskvaga jätkatakse Ukraina invasioonile vaatamata, ei jäta ruumi nende tõsimeelsuses kahelda.
Sõbralikud suhted sõjarditega
Muuhulgas tegi Ungari välisminister Péter Szijjártó mitmeid visiite idapoolsete partnerite juurde. Veel juulikuus kohtus ta Sergei Lavroviga isiklikult, et võidelda välja mahukam gaasitarne. Ungarlased sõltuvad niigi suisa 85 protsendi ulatuses Vene maagaasist. „Meil on ühine arusaamine, et nii Venemaa kui ka Ungari juhenduvad alati oma rahvuslikest huvidest,” võttis Lavrov toona vestluse kokku.
Sootuks töiseks kujunes Szijjártól aga november. Esiteks jõudis ta Sotšisse suurele tuumaenergia foorumile. Ungari huvi on, et Venemaa riiklik Rosatom võtaks juhtrolli nende Paksi tuumajaama kahe reaktori laiendamisel.
Lisaks võttis välisminister Budapestis vastu Iraani saadikud, kellega plaaniti riikidevahelise majanduskoostöö tihendamist. Loomulikult ei takistanud seda jätkuvad verepulmad, mille läbi Iraani valitsus proteste samal ajal maha surus. Arvukalt meeleavaldajaid ka hukati.
Samuti oli islamirežiim vaid paar nädalat enne kohtumist tunnistanud, et tarnib Venemaale Shahedi kamikaze-droone. Need on teatavasti Ukraina energiataristu kallal tõsist hävitustööd suutnud teha. Sellise löök ühe Lääne-Ukraina jõujaama pihta peatas jõulude ajal ka Vene-Ukraina-Ungari Družba gaasijuhtme töö.