Septembrikuus vapustas Eestit traagiline sündmus – pitbulli rünnaku tagajärjel suri vigastustesse 4-aastane tüdruk. Kuigi ääretult kahetsusväärne, polnud see sündmus maailma sündmustega kursis oleva inimese jaoks ootamatu.
Hiljutised näited pitbullide surmavate rünnakute ohvritest maailmas on 34-aastane koeraspetsialist ja -treener; 11-aastane tüdruk, kelle koju tungis sisse lahtipääsenud võõras koer; 5-kuune poiss ja 2-aastane tüdruk, kelle tapnud perekoerad ei näidanud eelneva 8 aasta jooksul kunagi agressiivsust üles, ja naine Rootsist. Ootamatu oli aga spetsialistide meedias kajastatud seisukohad. Lõviosa neist paistsid peegeldavat mõtet, et süüdi pole koera tõug, vaid koeraomanikud. Arvestades, et paljudes riikides on pitbullid keelatud või nende pidamine on karmilt reguleeritud ning taolisi juhtumeid on ette tulnud nende koertega arvestataval määral rohkem kui teistega, võiks siinkohal vastu vaielda. Kõik eelnevalt mainitud surmad põhjustasid pitbullid, seega ei tundu päris õige kogu süüd ainult koeraomanike kaela veeretada.
Kellest käib jutt? Pitbull on katusmõiste, mille alla kuuluvad Ameerika pitbullterjer, Ameerika Staffordshire'i terjer, Ameerika bully ja Staffordshire'i bullterjer, mõnikord ka Ameerika buldog. Samuti liigitatakse pitbulli segatüüpi koerteks erinevaid pitbullidele omaste tunnustega segatõugu koeri. Pitbull aretati võitluskoeraks. Koerte võitlused kestavad teadupärast ühe võitleja surmani ning järglasi saavad vaid võitjad – kõige paremad tapjad. Seetõttu on tekkinud stigma, et tegu on instinktiivselt agressiivsete ja verejanuliste loomadega. Samuti puudub pitbullidel võitlussituatsioonis valuaisting, mistõttu on ka mitmel täismehel pea võimatu neid saada pärast hammustamist lahti laskma (on saadaval hulk videoid rünnakutest, kust on näha, et pitbulli ohvrist lahutada on võimatu missioon).