Alates 24. veebruarist on Ukraina sõja tõttu elukorraldus muutunud väga paljude inimeste jaoks, sealhulgas ka meil Eestis. Novembri keskpaiga seisuga saabus Eestisse või liikus siit transiidina läbi üle 114 454 sõjapõgeniku, kellest üle 62 195 on siia ajutiselt elama jäänud. Novembri alguse seisuga on PPA andmetel Eesti riigilt ajutist kaitset taotlenud 39 277 inimest. Uude riiki asumine on väga keeruline protsess, mistõttu uurisime, kas ja kuidas on õnnestunud elukoha leidmine, suure hulga inimeste informeerimine ning tööturule integreerimine.
Pikaajalise elukoha leidmine tekitab raskusi
Eestisse jõudnud ukrainlaste üks suurimaid muresid on pikaajalise elukoha leidmine. „Eesti üüriturg on aastaid olnud välismaalaste suhtes pigem umbusklik ning ka praegu on raske leida ukrainlastele jõu- ja taskukohase hinnaga eluasemeid, sest odavamad pinnad on juba võetud ja kallimateks pakkumisteks ei pruugi ukrainlasel jätkuda raha,“ selgitas MTÜ Eesti Pagulasabi tugiteenuste juht Anu Viltrop. Ometi on elukoha leidmine põgeniku jaoks väga oluline, sest lähtuvalt sellest saab ta valida endale töö- ja lapsele lasteaia- või koolikohta.
Lesia Karpa on Ukraina sõjapõgenik, kes elab Sauel ja töötab Tallinnas arhitektina. „Peamine probleem seisneb selles, et me ei valda eesti keelt ja see põhjustab probleeme elamispinna otsingutel, omanikuga kokkuleppimisel ja üürilepingu õigesti mõistmisel, et mis tingimustel ta üürib pinda,“ selgitas ta.
Sotsiaalkindlustusameti sõnul on ukrainlastele elamispindade leidmine keeruline seetõttu, et tihti antakse odavamad pinnad üürile väga lühikeseks ajaks, kaheks kuni neljaks kuuks, kuid ukrainlased ei oska ennustada, kauaks peavad nad Eestisse jääma. Paljud üürileandjad on valivad ning seavad tingimusi üürnike soole, rahvusele, sissetulekule või laste ja lemmikloomade olemasolule.
Saue vallas ukrainlastele eluaseme otsimisega tegeleva Jaanika Käärsti sõnul on pikaaegse eluaseme leidmine keeruline. „Me oleme käinud päris palju kortereid vaatamas, mõnele sõjapõgenikule oleme juba korteri ka leidnud, aga see on alati peale mitmendat korda üürileandja veenmist,“ ütles ta.