Colombia on maagiline riik Lõuna-Ameerika loodeosas Vaikse ookeani ja Kariibi mere kaldal, mille mainimisel meenub troopiline ja liigirikas loodus ning hispaaniapärane kultuur. Kahjuks on Colombia, nii nagu ka teiste Ladina-Ameerika riikide, üheks suurimaks probleemiks narkootikumide eksport ja nende sõltuvus, mis ületab isegi „ebanormaalsuse“ piirid.
Saate „Laser” ühes septembri keskpaigas ilmunud osas räägiti, kuidas iga kolmas 15-aastane Eesti noor on kunagi proovinud narkootilisi aineid ning tänapäeval on lihtne leida keegi, kelle kaudu saab endale midagi illegaalset. Eesti narkoühiskonna kõrval on Colombia justkui teine maailm: uimastite nimel tapetakse, suitsetatakse inimluid ning kogu narkokaubandus moodustas näiteks 2019. aastal riigi SKP-st umbkaudu 2,7 protsenti.
Selleks, et saada täpselt aru, mis Colombias toimub, peab minema ajas üle 50 aasta tagasi. 1970. aastatel algas Ladina-Ameerikas narkoparunite ülestõus, kuna hipiajastule kohaselt oli kanepi, kräki ning teiste uimastite nõudlus USA-s ja Euroopas tohutult suur. Lõuna-Ameerika oli selle kasvatamiseks soodsaim koht kogu maailmas – troopiline kliima, kus kasvavad ladusalt kanep, koka ja palju muud. Samuti olid kartellid tihtipeale valitsusametnikud ära ostnud, mistõttu tootmisele kätt ette ei pandud ning tööpuuduse tõttu jagus nii vahendajaid kui valmistajaid.
Illegaalse äri tegi magusaks meeletu raha. Näiteks võis kilogrammi kokaiini valmistamine maksta 1500 dollarit, USA tänavatel müüdi seda aga 50 000 dollariga. Kuna nõudlus oli nii suur, siis hakati kokaiini ja muid narkootikume väikelennukitega otse USA-sse lennutama, et aega kokku hoida ning suurendada tarnitavaid koguseid. Rohkem kui 90 protsenti kogu USA-s olevast kokaiinist pärineb Colombiast.
Narkokartellide verine ajalugu
Kõige selle taga on siiani vägevad organisatsioonid ning veel mõjuvõimsamad mehed. Paljude jaoks on Medellini narkokartell läbi aegade edukaim, mida juhtis kurikuulus Pablo Escobar. Kartell alustas tegevust 1972. aastal ning selle liikmeid kahtlustatakse sadade valitsusametnike, politseinike, ajakirjanike, poliitikute, süütute pealtnägijate ja paljude teiste inimeste mõrvamises. Oma tegevustes olid nad halastamatud ning nende grupeeringut peetakse teiste sõnadega ka paramilitaarseks rühmituseks.