Uimastite maailm on kirev ja salapärane – reoveeuuringutest selgub, et Eestis on üsna suur narkootiliste ainete tarvitamise probleem. Ainetesse suhtutakse pigem liberaalselt, mitmed neist on saanud nii tavaliseks peokultuuri kui ka ,,enesehoolitsuse” osaks ning nii mõnigi meist saab öelda, et teab kedagi, kes teeb. Vaatamata üldiselt kardetud karistusele või tegevuse tabu staatusele rääkisid mõned noored Neljandale Dimensioonile oma kogemustest.
Alates 2019. aastast viib Tervise Arengu Instituut (TAI) eri Eesti linnades läbi reoveeuuringuid, et saada ülevaade narkootikumide, alkoholi ning nikotiini tarvitamisest. Viimased andmed pärinevad eelmisest aastast, kui uuringud viidi läbi Tartus ja Narvas. Nende põhjal selgus, et uimastite tarvitamine on rohkem levinud Tartus, ainult kanepit tarvitatakse ülikoolilinnas vähem.
Muide, Tartu laupäevased amfetamiini, metamfetamiini ja kokaiini tarvitamise näitajad 1000 elaniku kohta olid suuremad kui 2020. aasta Tallinna uuringunädala näitajad. Siinkohal on oluline märkida, et 2020. aasta uuringu tulemused on mõjutatud koroonapandeemia piirangutest, samas kui eelmise aasta uuringuperioodil avalikke üritusi ja turismi takistavaid piiranguid ei olnud. TAI toob välja veel selle, et vähemalt alkoholi ja nikotiini kõrgem tarvitamine võib olla seotud ka koroonapandeemiast tingitud vaimse tervise probleemide ja stressiga toimetulekuga.
Ruubeni kogemus
Ruuben on üks värskeima statistika hulka kuuluvatest tartlastest, kuid lisaks on ta peaaegu stereotüüp noorest Tartu elanikust: kõrgharitud, töökas, viisakas riietuses, huvide ja kirgedega nagu inimesed ikka. Miski tema juures ei karju, et noor on mitut narkootilist ainet proovinud, mitte ühtegi filmilikku stereotüüpi. Ka Ruuben ise ei jaga selliseid arusaamasid. ,,Vaese ja laisa inimese stereotüüp on mitte midagi rohkemat kui stereotüüp. Korduvalt on tõestatud, et rikkamad tarbivad rohkem narkootikume ja alkoholi kui vaesed inimesed,” arvab ta.
Ainetega katsetamist alustas Ruuben üheksandas klassis ning esimene, mida ta proovis, oli kanep. ,,Tegin seda puhtast akadeemilisest huvist ja soovist sõpradega lähedasemaks saada,” kirjeldab ta oma esimest kogemust. ,,Kahjuks oli selle kvaliteet väga madal ja tugevat efekti ei tekkinud, tundsin ainult elevust ning keskendumise häiritust,” lisab ta.