Valitsuse otsus piirata Vene kodanike võimalusi taotleda Eestis tähtajalist elamisluba või viisat õppimise eesmärgil on pannud keerulisse olukorda tudengid, kes siin õpivad ja soovivad Eestisse jääda ka pärast lõpetamist.
Ülikoolide arvates võiks praegu Eestis õppivatel Vene tudengitel säilida võimalus oma õpingutega jätkata ka pärast lõpetamist. Praeguse seisuga peavad tudengid lõpetamise järel riigist lahkuma, sest nende elamisluba ei pikendata.
Daniil Martikainen-Jarlukovski on Tartu ülikooli esimese kursuse tudeng, kes alustas sellel sügisel bakalaureuseõpinguid. Eestis on ta õppinud alates 2021. aasta augustist, kui asus õppima Tartu kutsehariduskeskuses. Eelmisel novembril sai ta ka elamisloa. Daniil elas enne Eestisse kolimist Pihkvas, mis on piirist vaid paari tunni kaugusel. Tema sõnul motiveeris ümberasumist tasuta haridus ning lihtsalt võimalus Venemaalt lahkuda.
Venemaal sidus Martikainen-Jarlukovski end poliitiliste tegevustega: nimelt juba 14-aastaselt liitus ta opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi meeskonnaga, olles seal vabatahtlik. Mitmete tegevuste hulka kuulusid näiteks flaierite jagamine ja protestidel käimine.
„Kui ma selles osalesin, siis ma nägin selgelt, et suurem osa inimestest ei ole huvitatud sellisest aktivismist. Nad toetavad Putinit ja see motiveeris mind veelgi lahkuma. Ma usun praegu ja uskusin ka tol ajal, et muutust varsti ei tule Venemaale. Ma ei uskunud, et see on võimalik, sest suurem osa rahvast on täiesti rahul sellega, mis praegu toimub,” ütles Martikainen-Jarlukovski.
Sellisel aktivismil oli oma hind – koolis sattus ta direktori asetäitja ja sotsiaalpedagoogi ähvarduste alla. Martikainen-Jarlukovski sõnul sai ta sellest motivatsiooni juurde, kuigi ka tema vanemad manitsesid teda end tagasi hoidma ja mitte midagi tegema. „Mina aga ei arva, et selline elulaad on normaalne, et ma pean vaikima, kui keegi ütleb ja ei saa oma arvamust väljendada,” ütles ta.