Häbiväärsed kaotused Ukraina lahinguväljal on niigi ettekujutust Venemaast kui hirmuäratavast riigist ja globaalsest superjõust maailmas murendanud. Äsja toimunud diplomaatilist ringmängu Samarkandi tippkohtumisel võib aga sootuks näha idanaabri teekonna algusena Hiina protektoraadi suunas.
Viimased nädalad on Venemaa jaoks olnud küllaltki raputavad. Irooniliselt on nende sõjavägi end ise oluliselt diskrediteerinud. Nüüd juba nii hullusti, et uus reaalsus hakkab kohale jõudma ka suurimatel vallutussõja fanaatikutel. Ilmnevad ka mõrad riigi strateegilises positsioonis Kaukaasias ning Kesk-Aasias. Seal ei ole Moskva silmitsi mitte NATO-ga, vaid salalikult sõbraliku, samas ähvardava Pekingiga.
Alustagem Ukrainast. Septembri alguses õnnestus kaitsjatel tagasi võtta oluline osa Harkivi territooriumist. Vasturünnaku paik üllatas Vene vägesid, kiirus aga nii Läänt kui nähtavasti ka Ukraina väejuhatust ennast. Ukraina edu tagas lihtsustatult tähelepanuta jäetud rindelõigust värskelt treenitud üksustega ründamine. Kuuldavasti oli Hersoni ründamisega ähvardades sinna vaikselt vägesid juba mõnda aega kogutud.
Eduka vastupealetungi põhjuseid arutledes ei saa tähelepanuta jätta Vene sõdurite „panust”. Sõja algusest saati levib ühe Ukraina sõduri tsitaat. „Meil veab, et nad nii kuradi lollid on,” irvitas ta rindereporterile. Nüüd ei olnud mängus mitte ainult lollus, vaid ka hirm ning absoluutne moraali lagunemine.
Selle tulemuseks oli olukord, kus Vene sõdurid pagesid ummisjalu. Muidugi üritasid kremlimeelsed blogijad seda maha müüa taktikalise taandumisena. Paraku ei olnud võimalik varjata, et lahja kogemusega reservistid jätsid maha sadu ühikuid tehnikat, segajatest ning luureseadmetest kuni viie aasta eest moderniseeritud T-80BVM tankideni välja. Ukraina vägedele jäeti „kingiks” ka arvukalt moonaladusid. Esialgse hinnangu kohaselt jäeti maha 700 miljoni dollari jagu tehnikat ja varustust, mis kinnitas ammu ringlenud nalja, et Venemaa on Ukraina üks suurimaid sõjalise abi andjaid.