Augusti algul lõhati Ukraina sõjaga seoses suur ja äärmiselt palju vastandlikke arvamusi tekitanud infopomm. Nimelt oli üks suuremaid inimõigusorganisatsioone Amnesty International otsustanud Ukraina sõjaväge nuhelda nende kaitsetaktikate pärast, mis seadvat tsiviilelanikkonna ohtu. See pole aga sugugi ainus rahvusvaheliste organisatsioonide käkk viimastel kuudel.
Raport „Ukraina sõjataktika ohustab tsiviilelanikke” ilmus inimõiguste organisatsiooni Amnesty International lehel augusti alguses. See loetleb üles rea juhtumeid, kus Ukraina kaitsejõud tegutsesid tsiviilrajatistes või nende vahetus läheduses, muutes need Venemaa vallutavatele vägedele sõjalisteks sihtmärkideks.
Raportis toodi välja rida Donbassi ja Mõkolajivi regiooni kohalike elanike tunnistusi Amnesty uurijatele. Näiteks rääkis oma kahtlemata traagilise loo naine, kelle kõrvalmajas peatus Ukraina sõjavägi. Tema kaotas oma aias tegutsenud poja Venemaa suurtükiväe löögis. Samuti kasutab kaitsevägi baasidena suviselt tühjasid koolimaju. „Kaitsev positsioon ei võta Ukraina jõududelt kohustust rahvusvahelist õigust järgida,” nahutas Amnesty peasekretär Agnes Callamard väidetavalt lubamatut taktikat.
Tunnistuste seas oli muidugi ka omapärasemaid sõnavõtte. „Ma ei mõista, miks meie sõjavägi annab tuld linnast, mitte eemalt põldudelt,” tsiteeriti ühte Lõssõtšanski kortermaja elanikku. Tuletagem meelde mõne aja taguseid sündmusi – see Donbassi oblastis asuv tööstuslinn oli pärast Mariupolit seni kõige raevukama linnalahingu tandriks ning Ukraina väed pidasid vallutajate lakkamatule suurtükitulele vastu nädalaid.
Niisiis oli õnnetul kombel sinna lõksu jäänud tsivilistide elu õudusunenägu. Samas polnud ka Ukraina vägedel muud „rahumeelset” võimalust kui taanduda. Briti päritolu humanitaarorganisatsioon mõistis aga linnalahingu kontseptsiooni sama vähe kui too Lõssõtšanski elanik. „Ukraina valitsus peaks viivitamatult tagama, et väed paigutatakse asustatud aladest eemale,” manitses Callamard.
Amnesty idee, et Ukraina vägede taktikaline lähenemine justkui oleks osaliselt vastutav Venemaa valimatute rünnakute ning kaasnevate tsiviilohvrite eest hakkab lagunema juba nende teisi raporteid vaadates. Näiteks suutis Vene õhuvägi visata juba Mariupoli vallutamise ajal seal asuvale draamateatrile kaks pooletonnist FAB-500 pommi. Sel hetkel varjus teatri all kuni tuhat tsivilisti ning maja ette oli suurelt kirjutatud „lapsed”. Hukkunute hinnangud varieeruvad mõnekümnest kuuesajani.