Haigla sünnitusosakond on koht, kust me kõik ilmselt oleme tulnud ning tõenäoliselt satume sinna elupäevade jooksul mõned korrad veel. Sünnitusmaja v õimaldab noorperele esmavajalikud tarbed, millest kõiki koju kaasa võtta ei tohi. Tarvikute kadumisest ja linnalegendidest oskab lähemalt rääkida Ida-Tallinna Keskhaigla kliiniku ämmaemandusjuht Vivian Arusaar, kes kirjeldas olukorda nii tänapäeval kui ka 30 aastat tagasi.
Arusaare töökogemus algas 1987. aastal Pelgulinna sünnitusmajas, kus ta toona töötas hooldajana. Alates 90ndatest õppis ta Tallinna Meditsiinikoolis kolm aastat ämmaemandaks. Õpingute kõrval käis ta keskhaiglas praktikal ning alates 1993. aastast on ta seal ametlikult tööl olnud.
Vaadates tagasi oma ligi 30-aastasele töökogemusele, kinnitab Arusaar, et Eestis on alati olnud haiglates piisavalt tarvikuid ja vahendeid ning sünnitajad on pidanud ise kaasa võtma vaid isiklikud hügieenitarbed, sussid ja ihupesu ning sidemed. „Vaatamata sellele, et haiglas on kõik tarvilik olemas, on siiski viimastel aastakümnetel lubatud sünnitajal enda soovil kaasa võtta haiglas olemise riided nii endale kui lapsele juhuks, kui ei soovita haigla pesu kanda,” lisab ta. Esmakordsetele vanematele on tehtud haiglakoti sisu üle otsustamine lihtsamaks tänu nimekirjale, mis on kättesaadav Keskhaigla sünnitusmaja kodulehel.
Põhjalik ettevalmistus
Kõik haigla poolt võimaldatud esemed, sealhulgas beebiriided, peavad jääma haiglasse, kus need pestakse ja jäävad ootama uusi ilmakodanikke. „Põhimõtteliselt peaks noor pere ettevalmistused beebiga koju minekuks ja kodus olemiseks läbi mõtlema ning esmavajaliku ette ära varuma. Haiglast saab kaasa õnnitluskaardi ja randmepaela lapse andmetega, infomaterjalid ja vajadusel tervisedokumendid, mis sisaldavad soovitusi ja juhiseid koduseks toimetulekuks,” ütles Arusaar.
Kui juhtub, et ema satub haiglasse ootamatult ning tal ei ole võimalik kaasa võtta enda isiklikke asju, siis leitakse hädavajalikud hügieenitarbed haiga poolt, kuniks keegi pereliikmetest saab haiglakoti kokku pandud ja kohale toimetatud. „Ühesõnaga, ei ole lahendamatuid olukordi ja hoole ning abita ei jää keegi,” ütles Arusaar. Et olla sarnasteks olukordadeks kõige paremini ette valmistatud, soovitab Arusaar enne sünnitust osaleda perekooli loengutes, et täpsustada haigla võimalusi ja valmisolekut nii aparatuuri, hooldusvahendite, kodukorra kui olmemugavuste osas. „Loengud ja teised perekooli üritused toimuvad nii veebiloengutena kui kontaktloengutena, kui Covidi olukord seda võimaldab, ning näiteks majatutvustus on kõigile huvilistele suisa tasuta,” lisab ta.