Kasvav inflatsioon mõjutab ka tudengeid. Jah, juua on kallim ja süüa on veel kallim. Ühiselamust on saanud aga vaese tudengi õudusunenägu, see on nüüd rikaste hood. Vaesed – need võivad Musumäele telkima minna.
Esimesest juulist kasvasid pea kõigis ühiselamutes üürihinnad. Süüdistada võib vist peamiselt kallinenud energiahindu, sest paljud ühiselamud kasutavad fikseeritud hinna meetodit – kindel summa, kuhu sisse kuuluvad üür, kommunaalid, elekter ja wifi.
Millised näevad välja Tartu ja Tallinna ühiselamute hinnakirjad ning millistes tingimustes seal elada tuleb?
Uurimiseks võtsime Tartus Tartu Üliõpilaselamu, Eesti Maaülikooli ning Tartu Tervishoiu Kõrgkooli ühiselamud. Tallinnast olid vaatluse all Dormitoriumi (Tallinna Ülikooli ühiselamud), TalTechi ning Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli ühiselamud.
Tartu
Kõige kallim on Eesti Maaülikooli elamu Torn, 16-korruseline hoone, kust leidub nii ühe- ja kahekohalisi tube kui ka peretubasid. Üks koht kahekohalisest toast on 142 eurot kuus, kaks kohta 284 eurot. Sellise hinnaga võib leida ka kesise üürikorteri Tartus, kus kööki ja vannituba ei pea võõrastega jagama ning privaatsust on kõvasti rohkem. Mainimist väärt on ka asjaolu, et nii mõnigi Tartu Ülikooli ühiselamutuba näeb kõvasti kvaliteetsem välja, seega võib-olla maksab vaade…
Kõige odavam on pealtnäha Tartu Tervishoiu Kõrgkooli ühiselamu, mis asub Nooruse tänaval. Üks koht väiksemas kahekohalises toas maksab 53 eurot kuus, suuremas toas on üürisummaks 66 eurot kuus. Selles ühiselamus peab kommunaalid juurde maksma ning lisakuludest on pikk nimekiri, elektrist prügiveoni välja. Kokkuvõttes ei pruugi selles ühikas elamine üldse kõige odavam tulla ning pigem võib eelistada samal tänaval asuvat Tartu Üliõpilasküla elamut, kus kommunaalid on üürisumma sees.