Kuigi Hando Tõnumaa on rohkem tuntud kui Telegrami asutaja, siis peitub temas ka salajane anne teha filme. „Rutsi reis” on tema esimene katse, mis päris kinolinadele ei jõudnudki, vaid ringleb siiani salajase Google Drive lingina.
Loo süžee on lihtne – Ruts ja tema sõbrapoisid asuvad teele Euroopa seksipealinna Budapesti. Mehepojad joovad mikrobussis, rõvetsevad, nilbutsevad, ainuüksi visuaalselt haisevad ning lollitavad. Ja see tegelikult ongi kõik. Film anti välja 2009. aasta kevadel.
Filmile oli raske kirjutada sisukat arvustust või analüüsi. Selles filmis on kõik, aga mitte midagi. Siin on justkui nii siiras sõprus, kuid samas tundub see olevat kasvanud ainult muusika ja ühise joomahuvi põhjalt. Need mehed filmis on kui lindpriid, nad saavad lubada endale üksteise seltskonnas kõike! Välja arvatud puhtad riided või iroonialoori kadumine…
Budapest sihtkohana oli selle loo puhul vaid sõnakõlks. Kuid kes teab, äkki oli see autoreisifilm kümnesse tabamus kõige tooremal kujul. Sa sõidad ja sõidad, heal juhul saad juua, jaurata, sihtpunkti jõudmine on ainult jõudmise enda pärast. Vahest oli Budapest ainult side quest autos viinerite, haisvate sõprade ja taara keskel istumise kõrval.
Nii nagu vanasõna ütleb – tähtis ei ole sihtpunkt, vaid teekond. Sama kehtib ka Rutsi reisi puhul. Võiks eeldada, et tavalise reisi kliimaks on ikkagi sihtkohas veedetud aeg. Eesmärk on nautida sihtkohta ennast ning teekond sinna võib loomulikult olla seiklusterohke ja lõbus. Küll aga on Rutsi reisi puhul lugu selline, et Budapestist endast on vaid paar klippi, ülejäänud film on kulgemine ehk teekond. Tanklad, jõed, maanteed, puhkeplatsid, järved, parklad – kõik need on olulised illustreerimaks ühe autoreisi võlu ja valu.