Samal ajal kui eestlased tähistasid jaanipäeva, tehti Ameerikas ajalooline otsus. Nimelt otsustas USA ülemkohus tühistada põhiseadusliku õiguse abordile, mis tähendab, et iga osariik saab ise otsustada, kas abort on lubatud või mitte. See tekitas aga küsimusi period tracking app'ide kohta – kas üheainsa rakenduse kasutamine võib teavitada potentsiaalsest seaduserikkumisest?
Kui mai alguses lekkis ülemkohtu dokument, mis vihjas, et peagi saab iga Ameerika osariik ise otsustada abordi keelustamise üle, lahvatas sellest suur arutelu ka sotsiaalmeedias. Muu hulgas kutsusid paljud üles naisi kustutama oma telefonidest rakendusi, kuhu lisatakse infot päevade ja teiste seksuaaltervisega seotud teemade kohta. Tekkis hirm ja mure, kas sellised rakendused on ikka turvalised ning kas neid saab enda infoga usaldada – eriti kui põhiseaduslik õigus abordile kaob.
24. juunil ehk jaanipäeval jõustus see, mis lekitatud dokumendis kirjas oli, ning mure andmete privaatsuse üle kasvas suuremaks.
Rakendused, mis võivad reeta abordi tegemist
Rakendused, mis on mõeldud naiste tervise jaoks, näiteks päevade jälgimiseks või raseduse kulgemiseks, koguvad tundlikku informatsiooni ning paljud nendest võivad jagada seda kolmandate osapooltega. Pärast Roe vs. Wade otsuse tagasi pööramist on taolised rakendused sattunud suure kriitika alla, mis puudutab nende kasutamise privaatsust ja turvalisust.
Otsus on tekitanud nimelt hirmu, et ametivõimud võivad sundida äppide firmasid nendega delikaatseid andmeid jagama selleks, et välja selgitada, kas naine on aborti teinud või ei, ning kasutada seda tõendina naise vastu. Hirmu tõttu hakkasid naised neid rakendusi oma telefonidest kustutama.
Info, mida rakendused koguvad, on erinev. Näiteks võivad need olla seotud seksuaaltervisega, päevade sümptomitega, ovulatsioonitsüklitega ning raseduse planeerimisega. Kui ohutu on aga selliste rakenduste kasutamine? Praegu pole esimene kord, kui selliste rakenduste privaatsuste kohta on löödud häirekella.