2007. aasta detsembris alanud majandussurutis raputas maailma põhjapoolkera Lääne kultuuriruumi tugevalt – Rahvusvahelise Valuutafondi hinnangul oli tegemist rängima majandusliku ja finantsilise kriisiga pärast suurt depressiooni. Kuigi masu lõpuks loetakse tagantjärele 2010. aasta lõppu, olid kriisi mõjud eestlastele näha veel aastaid hiljemgi.
Tööturg taastus majanduslangusest aeglaselt ning koondamiste laine ja pikaajaline tööpuudus pani inimesi tööd otsima välismaal. Aastatel 2008–2014 kahanes Eesti rahvastik ligi 14 000 inimese võrra.
Eestist lahkujate seas oli nii mehi kui naisi, nii noori kui vanu. Palju oli nende seas aga ka lapsevanemaid, kellest suur osa on nüüdseks juba Eestisse naasnud, ent osa töötab välismaal siiani. Helsingi, Ida-Soome, Põhja-Norra … Need on vaid mõned paljudest sihtkohtadest, kuhu eestlastest lapsevanemad perele ülalpidamist teenima läksid.
Mis mõtteid tekitas aga nende lapsevanemate tollal alaealistes lastes isade ja emade välismaale minek? Kuidas nad olukorda tagantjärele mõtestavad? Et neile küsimustele vastuseid leida, vestlesin nelja nüüdseks juba täiskasvanud noorega.
Elamine nädalavahetuste nimel
Rakverest pärit Laura (20) oli kõigest kuueaastane, kui tema isa Ida-Soome tööle läks. Isa oli ka enne lapse sündi mõni aasta põhjanaabrite juures leiba teenimas käinud, ent Laura esimestel eluaastatel viibis isa Eestis. Ka Laura õe sündimise paiku veetis isa ligi pool aastat kodumaal, ent Soomest lõplikult tagasi kolis ta alles viis aastat tagasi, mil tütar juba peaaegu kümme aastat vanem.
Kui palusin Laural end ajas tagasi viia ja kirjeldada hetke, mil ta teada sai, et isa välismaale suundumas on, ütles ta, et seda ta ei mäleta. „Minu teadlik elu algas teadmisega, et isa oli Soomes.“ Oli seal kogu aeg olnud, nii pidigi olema, see oli normaalne.