23. veebruar on Venemaal isamaa kaitsjate päev. Suurepärane püha relvade ja sõjaväe vormiriietuse austajatele. Viis tundi kannatlikku ootamist pärast suure püha lõppu, mis muide sümboliseerib (oma algupärases esituses muidugi) vajadust päästa rahu ja mälestust sõja õudustest. „Mitte kunagi enam,” hm? Pärast kannatlikku viietunnist ootamist alustas Venemaa Föderatsioon 24. veebruari 2022. aasta hommikul küünilist täiemahulist sissetungi Ukrainasse.
Umbes 200 000 sõdurit koos sõjatehnika ja lennuväega hakkasid hävitama elu Ukraina ida-, põhja- ja lõunaosas. See on suurim sõjaline sissetung pärast teist maailmasõda. Vaid mõne nädalaga on maailm, mida tundsime, muutunud – kui mitte igaveseks, siis kindlasti pikaks ajaks. 2020. aastat võib tähistada globalismi avangardiga, mille ulatusele viitas selgelt koroonaviiruse pandeemia 2020. aastal. Rahvusvahelised suhted, infrastruktuur ja muidugi digitaalsed sidemed on loonud kõik tingimused paindlikkuseks ja kiireks arenguks igas riigis.
Seda arvesse võttes – kui palju võivad sellised sündmused nagu Koljati ja Taaveti lahing mõjutada globaliseerumist negatiivselt? Millised tingimused taandarengu kiirenduseks maailmas on Venemaa Föderatsioon loonud? Püüan vaadata viimase kahe kuu jooksul toimunu kuristikku ja tuua välja, minu arvates, peamised aspektid ja milliseid muutusi on need selle artikli kirjutamise ajaks kannatanud ning millised muutused ähvardavad tulevikku.
Mõju Ukrainale ja Ukraina majandusele
Kõikvõimalikud tagajärjed on enim tabanud Ukrainat. Seda riiki vallutati, piirati, pommitati ja rüüstati. Tundub, et Vene Föderatsiooni jaoks ei ole Genfi konventsioon mitte ranged piirangud, vaid checklist. Tuntud lause „tuleviku fašistid nimetavad end antifašistideks” muutus teoreetilisest ajalooliseks.
Ukraina kui riigi olemasolu seadis kahtluse alla diktaator Vladimir Putin, kes arvas, et Nõukogude Liidu kokkuvarisemine oli „sajandi suurim geopoliitiline katastroof”. Need sõnad ei puuduta ilmselt ainult endisi nõukogude vabariike, nagu näiteks Ukrainat, Gruusiat ja Kasahstani. See väide heidab varju ka Eestile, Lätile ja Leedule, mis de facto olid Nõukogude okupatsiooni ohvrid. Rääkimata endistest satelliitriikidest: Poola, Tšehhi Vabariik, Slovakkia ja Ungari. Kõik need riigid seisid silmitsi elanikkonna sunniviisilise venestamise, tagakiusamise ja küüditamisega. Ukraina on tänaseni saanud halbu kaarte.