Mis ühendab Jaapani yakuza't, Myanmari mässulisi ning ühte Kopenhaageni laohoonet? Nälg relvade järele. Vaatame, kuidas on võimalik, et kuritegelik sündikaat proovib diktatuuri vastu võitlejaid relvadega varustada ning riigid töötavad selle vastu.
Kogenud 4jalehe lugeja tõenäoliselt juba teab, milline igapäevane verevalamine käib kauges Kagu-Aasia riigis Myanmaris. See enam kui 50 miljoni elanikuga maa koges viimase aastakümne jooksul viimase poole sajandi kõige demokraatlikumat ühiskonnakorraldust. Seda ei jätkunud aga kauaks, sest mullu võttis sõjavägi taas jõuga võimu. Sellest saati on armutult laiali pekstud kõik opositsiooni meeleavaldused ning vahistatud üle 10 000 inimese ja hukkunud umbes sama palju.
Armutu vägivallakampaania ei ole suutnud vastupanu maha suruda, vaid paiskas riigi sisuliselt uude kodusõtta. Opositsiooniliikumised on pöördunud tohututes džunglites aastaid tegutsenud etniliste vastupanurühmituste jutule. Osad neist – näiteks Arakani armee – valitsevad mõningaid poolautonoomseid alasid ja tegutsevad sisuliselt regulaararmeedena. Peale sõjaväeputši loodud ja praeguseks 50 000-pealiseks kasvanud rahva omakaitse on aga äärmiselt ebaühtlaselt relvastatud. Kohati kasutavad nad droone ning korralikke M16 automaate, teisal aga sõna otseses mõttes kodus põlve otsas tehtud vintpüsse.
Seepärast pole sugugi üllatav, et Ukrainale osaks saanud relvaabi paneb ka Myanmari vastupanuvõitlejate pea tööle. 18. mail tegigi demokraatliku varivalitsuse kaitseminister Yee Mon avalduse kutsumaks üles rahvusvahelist kogukonda ka neid käegakatsutavalt toetama. “Rahvusvaheline kogukond on näidanud oma moraalset tuge meile ning selle eest oleme me tänulikud,” kirjutas ta Reutersile. “Me hindaksime aga hulga rohkem praktilist abi, nagu relvi ja finantsilist toetust.”
Yee Moni sõnul võiks selline toetus Myanmaris toimuva võimuvõitluse kiiremini lõpetada, vähendades hukkunute arvu ja hävingut rahva poolel. USA esindaja sõnas seepeale, et jätkatakse küll hunta survestamist vägivalla lõpetamisele ning demokraatlikele reformidele, kuid ühtegi konkreetset osapoolt sõjaliselt toetada ei kavatseta.