Koolitoit on õrn teema. Kuidas kujundada tervislikku ja süsinikuvaest toidulauda Eesti lastele, kelle lemmiklõunad olid 2021. aastal makaronitoidud? Pidades silmas ka seda, et meie hulgas elab lapsi, kelle jaoks on koolis pakutav praad ainus soe toidukord päevas.
Kliimakriisi lahendamine ampsu kaupa
Aprilli alguses avaldasid ÜRO valitsustevahelise kliimapaneeli (IPCC) teadlased järjekorras kuuenda kliimaraporti, mis kannab pealkirja „Kliimamuutused 2022: kliimamuutuste leevendamine“.
Tegemist on IPCC seni kõige otsekohesema pöördumisega – selleks, et globaalne soojenemine jääks alla 1.5°C, peavad inimkonna aastased emissioonid langema hakkama juba 2025. aastast. Raportis tuuakse välja hulganisti leevendusmeetmeid, sealhulgas ka tarbimisharjumuste muutmine üksikisiku tasandil, mis võib meie kui lõpptarbijate aastaseid emissioone (aastaks 2050) vähendada 40-70%.
Lisaks keskkonnasõbralikemate transpordivahendite eelistamisele soovitab raport pöörata enam tähelepanu meie toidulauale. Jätkusuutlik tervislik toitumine tugineb teadlaste sõnul taimsetele toiduainetele, nagu teravili, läätsed, puu- ja juurviljad, ning loomsetele toiduainetele, mis on toodetud kestlikult, jätkusuutlikult ning madalate emissioonidega.
Mitu keskkonnaorganisatsiooni töötab selle nimel, et koolid pakuksid keskkonna- ja tervisesõbralikku toitu. Näiteks loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad Taimse Teisipäeva kampaania on kokku pannud kooliprogrammi, mis aitab koolidel ja lasteaedadel kord nädalas lastele taimset koolilõunat pakkuda. Tänaseks on programmiga liitunud 100 haridusasutust.
Eesti Roheline Liikumine (ERL) tõi Eestisse projekti, mis hindab koolitoidu ökoloogilist jalajälge mitte ainult pakutava toidu, vaid ka selle valmistamiseks kasutatud seadmete põhjal. Projekt „CLIKIS-Network – kliimasõbralikud kooliköögid“ aitab määrata kaheksa lasteaia- ja kooliköögi keskkonnamõju. Muu hulgas hinnatakse köögitehnika energiakasutust, menüüs pakutava toidu keskkonnasõbralikkust ja jäätmekäitlust. Hindamise järel saavad koolid ka soovitusi kliimasõbralikumaks toimimiseks. Lisaks on projekti raames koostatud toidu keskkonnamõju tutvustavad plakatid, mis on eelkõige loodud haridusasutustele, kuid kättesaadavad kõigile.