Ülikooli astudes saab sinust automaatselt vaene tudeng. Uuteks tunnusjoonteks saavad kiirnuudlid, odav alkohol ja ühiselamus elamine. Kas vaese tudengi eluviis on paljalt stereotüüpne või on sellel ka tõepõhi all?
Selleks et aru saada, kui vaesed tudengid tänapäeval ikkagi on, koostasin küsitluse, millele vastas 140 üliõpilast. 69 neist õpib esimesel kursusel, 27 teisel, 29 kolmandal ja 15 üliõpilast omandab juba lisateadmisi kas magistri või doktoriõppes. Enamik vastanud tudengitest õpib Tartu Ülikoolis, kuid vastas ka üliõpilasi teistest Eesti ülikoolidest. Lisaks oli vastajate hulgas ka neid, kes õpivad välismaal.
Ühiselamu kuulujutud on minevik
Kes meist poleks vanematelt või tuttavatelt kuulnud lugusid ühiselamus elamise kohta. Nii mõnegi mälestused läbipaistvatest seintest või õhtustest köögipidudest loovad silme ette pildi õigest tudengielust.
Tänapäeva ühikaelu näeb välja aga veidi teistsugune. Igaüks hoiab rohkem omaette, köögis teretamist peetakse normaalseks ainult lühikestes tiibades, kus inimesed paratamatult üksteist natukene rohkem näevad. Köögipeod on minevik. Need, kes oma naabritega hästi läbi saavad, võivad ehk toas rahulikuma seltskonnaõhtu korraldada. Teistele kutsutakse lihtsalt G4S-i turvapatrull ning kuu lõpus lisandub üüriarvele kena lisa trahvi näol. Julgemad kasutavad ära keldrikorrusel olevat puhkeruumi, kuid kui enda järelt ära ei koristata, võivad pidutsejad olla järgmiseks hommikuks ühiselamu Facebooki grupis häbiposti löödud.
Kui ühikas pesu pesed, saabu Selvepesulasse vähemalt viis minutit enne pesutsükli lõppu. Vastasel juhul võid leida oma pesu põrandalt või halvemal juhul sellest üldse ilma jääda. Olenemata mõningatele iseärasustele valitseb ühiselamus siiski teatav kambavaim, õigem oleks vist öelda kaastunne saatusekaaslaste vahel. Kui hommikul kell kolm analüüsi kirjutamisest pausi teed, et korraks köögist vett võtta, ning tunned, et terve maailm on sügavas unes, siis koridori peal kohtad vähemalt kahte tudengit, kes on sinuga samas paadis.