Ukrainlased ja eestlased on kaks väga erinevat, kuid põimunud minevikuga rahvust. Tänavu tekitas meie ühiskonnas vaidluseid ja konflikte sõjaga seotud migratsioonikriis.
Statistikaameti andmetel elas 1989. aastal Eestis pea 50 000 ukrainlast. 1980ndatel aastatel unistas ukrainlaste kogukond oma kirikust. Idee algataja ja eestvedaja oli Anatoli Ljutjuk, kelle Lasnamäe korterisse kirik alguses registreeritigi. Eesti ukrainlased hakkasid seal kohtuma: koos palvetati ja aeti lihtsalt juttu. Mõnikümmend aastat hiljem asutati Tallinna vanalinna Laboratooriumi tänavale Ukraina kultuurikeskus. Nüüdseks on see keskus koht, mis koondab Eesti ukrainlasi ning edendab Ukraina kultuuri.
Slaavi rahvas, kuid mitte venelased
Ukraina kultuurikeskuse kirjandusprojektide kuraator Katja Novak rääkis, et Eesti ukrainlaste unistus oma kultuurikeskusest muutus palju reaalsemaks siis, kui Eesti taasiseseisvus. „Paljud ukrainlased pooldasid eestlaseid ja nende soovi luua iseseisev riik. Ukrainlased käisid miitingutel ja seisid seal eesti rahvaga, pooldasid rahvarinnet ja võitlesid koos,” ütles Novak. Ukraina kogukond mõistis avalikult hukka Nõukogude Liidu tegevusi. „Meile on oluline rõhutada, et kuigi oleme slaavi rahvas, pole ukrainlased venelased,” teatas Novak. Pärast taasiseseisvumist naases suur osa ukrainlastest kodumaale. Enamasti olid need sõdurid, kes teenisid Nõukogude Liidu armees. Paljud ukrainlased olid aga nii hästi kohanenud, et Eestist sai nende jaoks teine kodumaa.
Taasiseseisvunud Eesti juhid olid Novaki sõnul ukrainlaste kogukonna toetusest väga liigutatud ning ukrainlastele pakuti mitut kohta, kuhu kultuurikeskus rajada. Valituks sai Laboratooriumi tänava hoone. Kuigi hoone oli väga lagunenud, ei andnud kogukonna eestvedaja Anatoli Ljutjuk alla. „Ta otsis erinevaid ärimehi, ehitajaid, vabatahtlikke, kellega koos seda hoonet uuesti ümber ehitada. Sai ka rahalise toetuse,” rääkis Novak.