Poola-Ukraina piiripunktis kohtusin kahe naisterahvaga – Zoja ja Svitlanaga. Meie jutust selgus, et naised tulid siia Harkivist, linnast, mille on Venemaa väed praktiliselt hävitanud. Nendega koos olid kaks kaheksa-aastast poissi, kellest ühel on raske südamehaigus. Lapsed tundusid küll kurvad, kuid päris vapralt seisid kaamera ees ja andsid intervjuud Poola televisioonile.
Svitlana töötas enne sõda kosmetoloogina. Naine rääkis, et põgenemiseks vajalikud asjad said pakitud kümne minutiga. Ukrainasse jäi maha terve tema seni ehitatud elu: vanemad, abikaasa, kodu, kus on kaks kassi, armas kodulinn, töö … Tundub, et neid asju saab lõputult loetleda.
Põgeneda oli raske, kuid selle kasuks otsustati eelkõige laste pärast. “Kuidas saab teistmoodi, kui saad kõne, kus su tuttav ütleb, et tema poole lendab hetkel korraga 15 raketti? Ta luges neid paanikas kokku,” ütles Svitlana sõbranna Zoja. Vestlesime Svitlanaga hetkeolukorrast.
Rääkige palun, kuidas algasid õudused Teie linnas, Harkivis.
See oli öösel kella kolme-nelja paiku. Ärkasime plahvatuste peale, mis kostsid üle terve linna. Juba esimesel päeval hakkasid väikeste lastega pered põgenema. Me mõtlesime, et natuke pommitatakse ja küll see varsti lõpeb, aga tegelikkuses läks iga päevaga aina hullemaks, majade ümber hakkasid lennukid lendama. Tulid ka meie sõdurid. Plahvatas viiekorruseline maja ja kõik tsiviilkodanikud seal ilmselt surid. Plahvatas tehas.
Iga päev seal midagi toimub, eriti ränk on öösiti. Suurtükkidest laskmine … Lennukid viskavad linna peale pomme … Praegu on terve kesklinn hävitatud …
Meil oli ju Ukraina ilusaim linn. Meil oli suurepärane linnapea, keda enam ei ole. Harkivit hetkel tuimalt hävitatakse. Loomaaia kõrval plahvatas ka pomm, paljud loomad on põgenenud sellest kaosest, mis praegu toimub. Öösel kogu aeg pommitatakse, siis hommikuks paar tundi vaikust ja jälle … Mingi suur hoone hävitatud.