Hiina sõjalennukite armaada külaskäik Taiwani lähistele toob reljeefselt esile uue suure konflikti. Lääne ning Pekingi vaheliste pingete kuumenedes on väike ülerahvastatud saar leidnud end globaalse suurjõudude vastasseisu tulipunktist. Kaalule pannakse kõikide vabadused, halvemal juhul ka elud.
President Joe Bideni ametissetulekuga sai selgeks, et jõujooned on maailmas muutunud. USA pööras pilgu Vaiksele ookeanile. Euroopas tekitas uus reaalsus ebamugavust ning ka mõningaid ebaväärikaid reaktsioone. Teisel pool Euraasia servas annab see aga miljonitele Taiwani saare hiinlastele lootuse, et nende suveräänsuse tagamine tõuseb peale pikka isolatsiooni taas prioriteediks.
Taiwani lükkas maailma tähelepanu keskmesse oktoobri alguses Hiina Vabariigis toimunud vahejuhtum, kui saare õhukaitse tuvastustsooni väisas terve armaada kommunistliku Hiina sõjalennukeid. Hävitajaid ning tuumavõimekusega pommitajaid tuvastati kokku 56 õhusõidukit, avalikkusele teadaolevalt pretsedenditu hulk.
Tehkem aga üks asi selgeks - tegemist pole otseselt robustse õhupiiri rikkumisega, nagu Eesti neid Vaindloo juures näha võib. Taiwani puhul on tegemist kaalutletud provokatsioonidega, mille eesmärk on testida ja analüüsida liitlasvägede võimekust. Aga Hiina näitas siin arrogantselt hambaid, lennutades sellise hulga sõjajõude Taiwani radarite vaatevälja.
Põhjuseid võib leida mitut masti. Pekingi välismaailmale suunatud häälekandja The Global Times märkis, et lennud „pole mitte vaid järsk hoiatus saart valitsevale Demokraatlikule Progressiparteile (DPP), vaid märgib ka Taiwani väina üleste suhete tõsidust ning annab selge hoiatuse DPP-d toetavale rahvale.” Erakond eesotsas president Tsai Ingweniga on range suveräänne suuna hoidja, sellest ka Pekingi-Taipei suhete tõsine halvenemine pärast nende 2016. aasta valimisvõitu.
Samuti pakutakse, et kommunistlik Hiina võib sel moel väljendada oma protesti Taiwani ja Lääne tihenevate suhete ja viimaste sõjatehnika läheduse vastu. Samas ei ole lennud kuidagi korrelatsioonis USA mereväe operatsioonidega piirkonnas, märgib The Diplomat. Nii vastatigi Hiina aktsioonile sõjalaevade külaskäiguga Taiwani väina. Oktoobri keskel seilasid sealt läbi USA hävitaja USS Dewey ning Kanada fregatt HCMS Winnipeg.