Perfektset meetodit ei eksisteeri
«Ideaalne rasestumisvastane meetod võiks olla sajaprotsendiliselt tõhus, ilma kõrvaltoimeteta, vastunäidustusteta, mugav ja ohutu kasutada, odav, taaspöörduva toimega ning ei sõltu vahekordade toimumise sagedusest. Kahjuks sellist meetodit ei ole veel olemas,» sõnas dr Nele-Triin Lott. Seega tasub kõigil noortel neidudel meelde jätta, et otsus hakata kasutama hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid hakkab tõenäoliselt nende elu üht- või teistpidi mõjutama. Selleks, et nende mõjutustega aga piisavalt hästi kursis olla, tasub naistearstile minnes varuda aega, valmistada küsimused ette ja teha endale selgeks, mis sinu kehaga toimuma hakkab.
Aga miks mehed pille ei võta?
Praegu on olemas kaks meetodit, millega pärsitakse mehe võimet naist rasestada: kondoom ja vasektoomia. Naistele suunatud meetodite kokkulugemiseks on vaja appi võtta ka teine käsi: pillid, hormoon- või vaskspiraal, minipillid, plaastrid, implantaat, naiste kondoom, pessaar, tuperõngas, emakasisene süst ja vasektoomia. On siililegi selge, et soovimatute raseduste vältimise vastutus on suuresti lükatud naiste õlule. Kuid viimastel aastatel on püütud leida viise, et ka mehed saaksid rohkem soovimatute rasestumiste vastasesse tegevusse panustada.
Viimaste aastate jooksul on toimunud mitu kliinilist katset ja uuringut. Kõige paremaid tulemusi on näidanud üks hormonaalne ja üks mittehormonaalne meetod. Hormonaalse meetodi puhul oleks meestel tarvis võtta beebipillile sarnast tabletti, milles on küll veidi teised hormoonid kui naiste omas – testosteroon ja progesteroon. Mittehormonaalse meetodi puhul süstitakse mehe seemnejuhasse mittetoksilist ainet, mis tapab ejakulatsioonil kõik spermatosoidid.
Meeste pillidega on tehtud ka inimkatseid. Ühest neist, kus osales 320 meesterahvast, selgus, et 25 protsendil katsealustest oli niivõrd palju kõrvaltoimeid, et nad keeldusid ravimit edasi kasutamast. Nendeks olid näiteks akne, peavalud, kaalutõus ja libiido kadumine. Kõlavad väga sarnaselt nendega, mis on kirjas kõrvaltoimete alapeakirjaga lõigus naiste antibeebipillide infolehel, kas pole?