Siiski rõhutas Pikaro, et karistamine on vaid üks kolmandik uimastivastasest võitlusest. Teine osa on kuritegelikule teele sattunutega tegelemine. „Abi peaks olema lähemal kui järgmine doos,“ ütles Pikaro.
Kolmas osa on ennetus. Võitlus narkootikumide vastu on varajasim faas, kus on väga lihtne ebaõnnestuda. „On vaja õigel ajal, õiges keeles ja õigele inimesele ära seletada, miks ei ole mõtet ennast uimastada, et mitte ainult kanep ei ole ohtlik, vaid kõik uimastid on ohtlikud ja kogu see maailm, mis sellega kaasneb, on ebameeldiv ja mõttetu elu raiskamine,“ rääkis Pikaro. Millal see õige aeg on, ei tea keegi.
Nii nagu pea kõik muu äritegevus, on ka narkotegevus eriolukorra ajal soiku jäänud. Kuna lõviosa Eesti narkoturul müüdavast tuleb välismaalt, on piiride sulgemine kraane kinni keeranud. Pikaro sõnul tähendas see olukord Eestis kättesaadavuse langust ja hinnatõusu. Samas ei ole narkoäri täiesti kokku kuivanud. „Ilmselt need varustusliinid, mis toimisid pigem kaubavedude all, ei saanud kannatada, aga need varustajad, kes ise käisid toomas ja ei saanud enam liikuma, siis nende jaoks lõppes see üsna järsult,“ ütles Pikaro. Sellega langes ka üldine tarvitamine.
Üks Tartus elav kanepitarvitaja rääkis, et tema on eriolukorra ajal just veidi enam tarvitama hakanud. „Kui varem ostsin vahel harva viie grammi ja muidu ikka ühe grammi kaupa, siis kriisi ajal ostsin mitu korda suurema koguse ja siis suitsetasin ka kohe rohkem,“ rääkis ta, lisades, et kuuldavasti on praegu teistelgi see trend, et ostetakse koju suuremaid varusid. Samuti märkas ta, et kraam on ebakvaliteetsem. „Õied ise on koledamad. Ilmselt palju kodumaist kraami. Peab väga palju suitsetama, et pilve jääda, ja mingisuguste õitega sain suisa peavalu,“ ütles ta.